Løb i Odense – Alt for Damerne 2016

Her i 2016 ville Maria som sædvanen tro løbe Alt for Damernes løb, denne gang valgte hun Odense.

På deres hjemmeside loves ikke ”Guld og Grønne Skove”, men der bydes bl.a. på:

Løbe-T-shirt og taske fra Mads Nørgård.

Fælles opvarmning for alle.

Chris MacDonald der giver pep-talk.

Præmier og overraskelser for mere end 200.000 kr

Det ser jo meget lovende ud. Nu får vi se hvordan det gik. Der var annonceret, at der var få parkeringsmuligheder ved strartområdet. Vi aftalte derfor med Anne-Birte og Steen, at vi kunne parkere uden for deres villa. Vi så deres flotte velholdte have og spiste en lækker frokost sammen med Anne-Birte og Steen.

Vi spadserede til startområdet og Maria fik udlevet sin sponsor T-shirt og taske med yderligere godter. Første punkt på listen var til Marias fulde tilfredshed, hvilket er tydeligt da hun promenerede sin nye T-shirt.

Maria og hendes sponsorede T-shirt.

Vi så frem til at se og høre Chris McDonalds meget engagerede pep-talk, hvilken han gjorde meget godt, men han skulle alligevel blande lidt amerikansk præsidentvalg ind, hvilken ikke “pyntede” på det samlede indtryk.

Chris McDonald ivrigt gestulerende på scenen. – Efter opvarmning af en yderst kompetent træner står 10 km løberne klar til start. – Maria sendt afsted på de 10 km.

 

This slideshow requires JavaScript.

Maria i flot form efter de første 6 km og springer videre mod mål.

På pladsen venter pårørende og nogle børn fordriver ventetiden ved at arrangere deres eget løb.

This slideshow requires JavaScript.

Maria i flot stil ved opløbet og på vej mod mål og en flot sluttid.

DSC_0700

Maria i mål med boller og vand, men hun måtte kigge længe efter lodtræknings-præmierne, som var det eneste minus.

Hun kunne derimod glæde sig over en suveræn førsteplads i sin aldergruppe.

resultat K65

 

2 comments

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s